Forklift kamyon fark mekanizması konusunda temel bilgi

1. forklift ön aks fark rolü: Ana transmisyon mili sol karşılamak İki Dingil sabit rotasyon, olmadan izin Moment, iyidir güzeldir ve sağ tekerlek dönme gereksinimleri için eşit değildir.

2. ortak forklift fark yapısı: çoğunlukla kabuk, gezegen vites tarafından (çapraz mil ve dört şemsiye formuna dişli), gezegen aks, aks dişli, ayarlama conta, aks ve benzeri.

3. forklift fark çalışır: ağırlıklı olarak bir kaç vites, disk Dişliler, gezegen Dişliler, düzenlemek için tahrik Dişliler, esas olarak gezegen dişli döndürme ve dönüşüm gerçek fark dönüş elde etmek için döndürme rolü prensibi açabilirsiniz ve döndürme.

4. zaman forklift düz bir çizgi, gezegensel Dişli (sol ve sağ birlikte bir bütün olarak eşit) açılmıyor, diferansiyel içinde herhangi bir rolü yoktur.

5. forklift ön aks fark sınıflandırma: koni tekerlek (şemsiye) yapısı, silindirik tekerlek yapısını bükülmüş ve değil bükülmüş, vb, daha fazla kullanımı geçerli forklift dört gezegen vites (şemsiye Dişliler kompozisyon), yaygın olarak kullanılan burulma diferansiyel kompozisyon yapısı.

6. ne zaman dönüm içinde forklift, gezegensel dişli döner ve döndürebilirsiniz, (rotasyon aks dişli güç diferansiyel rolü için yan Dişli (veya stop) tarafında tekerlek parçası ortadan kaldırabilirsiniz

7. Anti-Patinaj diferansiyel: Ana kullanımı zorunlu kilitleme (yarı-eksen) ve otomatik kilitleme (yarı-eksen) iki, sıradan diferansiyel tamamlamak için bir diferansiyel kilidi ile.