Otomobil Döküm Anti-Damar Katkı Maddeleri

Boşluktaki çapak pozisyonunun temizlenmesi zorsa, araba tüpü, silindir kafası, giriş ve çıkış, su ceketi boşluğu ve sıcak damar kesiminin iç köşesinin sıcak kesitinde damar kusurları olan üretim, Kusurlar engeller normal soğutma suyu akışı, motorun silindiri yakmasına neden olur; egzoz kanalı hava yolu vorteks özellikleri etkileyecek, ciddi motor performansını etkileyecek, bu nedenle silindir baş ve diğer araba döküm için damar kusurlarını çözmek için hayati önem taşımaktadır.

İlk olarak, damar kusurlarının nedenleri

573 ° C'de, kuvars kumu, β-kuvartzdan α-kuvartz'a kristal geçişine uğrar. Faz değişiminde genişlemeden kaynaklanan termal stres, kum çekirdeğinin yüzeyinde çatlamaya neden olur ve erimiş demir, damar oluşturmak için çatlağın içine girer. Damarların temel şartları oluşturulur, biri evre değişim genişlemesinin ürettiği termal stres, kum çekirdek yüzeyinin gücünden daha büyük olur; ikincisi erimiş demir sıvısıdır ve yeterli akışkanlığa sahiptir. Damar kusuru, Şekil 1'de gösterilen üretim örneği olan döküm hatalarının bir tür genişleme türüdür. Genel olarak: ① orijinal kum SiO2 içeriği ne kadar yüksek olursa, damar kusurları o kadar ciddi olur. (2) Orijinal kum konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, plak kusurları da o kadar ağır olur. ③ dökme sıcaklığı ne kadar yüksekse damar kusurları da o kadar şiddetli olur. Ancak döküm sıcaklığı döküm yapısına göre belirlenir, duvar kalınlığı keyfi olarak değiştirilemez.

Termal stres faktörlerini azaltabilir nereye çekirdek gücü ve çekirdek faktörlerin tokluk artırabilir moire oluşumunu azaltacaktır, faktörler demir katılaşmasını da hızlandırabilir Damar oluşumunu azaltacak da darbe üretimi azaltabilir. Uygulama, reçine kumunun sipariş sırasına göre damar kusurları üretme eğiliminde olduğunu kanıtladı: soğuk kutu reçine kum → PEPSET reçine kum → kaplamalı kum → furan reçine kum → alkalin fenolik reçine kum.

İkincisi, damar kusurları sorununu çözmek için

Damar kusurlarına karşı alınan tedbirler aşağıdakilere atfedilebilir:

(1) orijinal kum genişleme kum çekirdeği genişleme azaltmak için damarlar oluşumunun kök nedeni, bu nedenle orijinal kum genişleme azaltmak için damar kusurları sorunu çözmek için ilk önce yüksek orijinal kum düşünün sıcaklık var, hacim genişlemesi eşliğinde, kristal geçiş var Kristal faz geçiş soğutma sonra yüksek sıcaklık kalsinasyon yukarıda 900 ℃ sonra kuvars kumu geri dönüşümsüz olacak, bu nedenle orijinal kum rejenerasyon veya kavurma önemli ölçüde damar kusurlarını artıracaktır; dökme demir parçalarının üretimi orijinal kum SiO2 içeriği çok yüksek, gerek% 92 ulaşan, çünkü yüksek termal genişleme derecesi daha yüksek SiO2 içeriği, genel üretim geri dönüşümlü kum kullanmayı deneyebilirsiniz.

(2) orijinal kum parçacık boyutu dağılımı ayarlamak için Orijinal kum parçacık boyutu çok yoğun ise, genel genişleme daha belirgin bir tezahürü, üç ya da dört elek kum, araba silindir kafası genel kullanımını tavsiye partikül boyutu 0.355 ~ 0.154mm (50/100 Baş) fırçalayın, 0.224 ~ 0.106 mm (70/140 mesh) parçacık boyutunun ve daha ince kumun kullanılmasını önleyin.

(3) aynı koşullar altında aynı kum içinde oda sıcaklığında, yüksek sıcaklık mukavemetinde kum çekirdek geliştirmek için, kum kütüğü gücü yapışkan ve kum temel kompaktlık türüne bağlıdır, çünkü soğuk kutu yüksek basınçlı kum, kum çekirdek sızdırmazlığı, Kumun yüksek sıcaklıktaki genişleme alanı azdır, bu nedenle damar kusurları üretmek kolaydır.

(4) özel kum kullanımı ① krom kum esas damarları önlemek için soğuk etkisi ile, kuvars kumu belirli bir yüzdesi ile karıştırılabilir. ② genişleme zirkonya refrakter yüksek katsayısı düşük, ancak fiyat, nadiren yüksek, yüksektir. ③ kavurma kum, aynı zamanda faz değiştirme kum olarak bilinen kum kavurma, böylece silika kum tam genişleme, faz değişikliği elde etmek için, 870 ℃ yukarıda ve belirli bir süre için izolasyon için ısıtılmış kese kumdur. Faz değişiminde muamele sonrasında, sadece genleşme oranı önemli ölçüde düşmeyip, kristal sudaki, organik kirleticilerin, karbonatların ve oksitlerin yüksek sıcaklıkta kalsinasyonla uzaklaştırılması çok fazla olmadı, bu nedenle kavurucu kum ve yıkanmış kum, sadece asit tüketimine kıyasla değil Düşük değer, yanma miktarı ve düşük gaz hacmi, daha az çamur içeriği, daha da önemlisi, düşük genleşme oranıdır. Eklenen yapıştırıcı miktarını azaltmakla kalmaz, kalıp tahılının, sıcak çatlamanın, yapışkan kumun ve diğer kusurların oluşumunu önlemede etkili olur; döküm doğruluğunu iyileştirir. ④ Baozhu kum küresel şekli pürüzsüz, dışbükey damarlar yok. Hareketliliği ve dolgusu iyidir, iyi şekil ve kalıp gücü elde edilebilir, katlanabilirlik kum işlemleri kolay, diğer benzer kum türlerine göre bağlayıcı kullanımı daha iyi tasarruf sağlar, düşük termal genleşme ve krom cevheri ve diğer özel kum aynı, bu nedenle yüksek boyutsal doğruluk, rüptür ve yüzey kusurları döküm üretimi, yüksek verim döküm. Baozhu kumu sıkıştırma, yüksek mukavemet, tekrarlanan rejenerasyon kullanımı da çok kırık olsa bile, çevre kirliliği, iyi rejenerasyon, endüstriyel atık emisyonlarını azaltmak, çevre koruma için elverişli üretim ortamında toz döküm sürecini azaltabilir. Yüksek refrakterlik alümin ana bileşenidir, refrakterlik ≥ 1790 ℃, çeşitli metallerin ve alaşımların dökümünü karşılamak için, kurtarılması kolaydır, böylece boşluk sütürü çözülür ve damarlar kusur iyi bir seçimdir.

(5) özel kaplamalar rolü soğutulmuş boya, erimiş demir katılaşmasını hızlandırabilir, genellikle otomotiv dökümleri için uygundur, basit ve kolaydır; Etkinin kalın parçaları için açık değildir.

(6) anti-damar katkı maddeleri Günümüzde, anti-vegan katkı maddeleri geniş bir yelpazede, içerdiği malzemeler esas olarak organik ve inorganik, ilk silikat ve metal oksit karışımı, düşük erime noktası, yüksek sıcaklıklarda Çakıl içine erimiş demir önlemek için, kum çakır çatlamak doldurmak için bir cam gövde oluşturmak için Silika kum ile, bu katkıda yuvarlak bir tahıl haline getirilebilir, küçük kum çekirdek kuvveti,% 1.0 ila% 5.0 miktarı ekleyerek, ; ikincisi organik katkı maddeleri, Az miktarda% 0.3 ila% 1.5 ekleme, inorganik bariz ve büyük miktarda gazdan daha fazla etki yoğunluğu.