Döküm Teknolojisinin Otomobil Döküm Süreci Bilgi Ve Gelişme Eğilimi

Döküm, en eski metal şekillendirme yöntemlerinden biridir. Otomotiv parçalarının yaklaşık% 15-20'si farklı döküm yöntemleriyle yapılan dökümlerdir. Bu döküm esas olarak güç sisteminin ve önemli yapısal bileşenlerin kilit bileşenleri.

Şu anda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri otomobil endüstrisi, gelişmiş üretim teknolojisi, ürün kalitesi, üretim verimliliği, çevre kirliliği döküm gelişmiş ülkeler araba. Döküm hammadde ve yardımcı malzemeler seri ve standartlaştırılmış, tüm üretim süreci mekanizasyon, otomasyon ve istihbarat elde edilmiştir. Bu ülkeler genelde, yaklaşık% 2 ila% 5 hurda oranını ortaya koyan dökümhane süreci tasarım düzeyini yükseltmek için dijital teknolojiyi kullanıyor ve çokuluslu bir servis sistemi ve ağ teknik desteği kuruyor. Buna karşın, Çin'in otomobil dökümleri, daha büyük olmasına rağmen, çoğunlukla yabancı ülkelerden uzakta, katma değeri ve teknik içeriği düşük ve nispeten basit bir yapıya sahip siyah dökümhanelerdir. Otomobilin enerji tasarrufu ve kalkınma ihtiyaçlarının çevre koruma yönünden ele alındığı bu yazı, araba döküm ve otomotiv teknolojisi gelişimini tartışıyor.

Otomobil enerji tasarrufu ve çevre koruma talebi ile üretim maliyetinin düşürülmesi, mevcut dökümün döküm ve şekillendirme avantajları, özgün damgalama, kaynak, dövme ve çeşitli parçaların dökümü, rasyonel tasarım ve yapısal optimizasyon sayesinde entegre parça döküm şekillendirme, etkili bir şekilde parça ağırlıklarını azaltabilir ve gereksiz işleme teknolojisini azaltarak hafif ve yüksek performanslı bileşenleri elde eder.

Aracın güç ve emniyet performansının sağlanması öncülüğünde aracın dinamik performansını artırmak, yakıt tüketimini azaltmak ve aracın ağırlığını azaltmak için aracın kaldırma ağırlığı mümkün olduğunca azaltılabilir egzoz kirliliği. Aracın ağırlığı% 10 düşürürse yakıt verimliliği% 6 ila% 8 artırabilirse, 100 km'lik her 100 kilogram araba hafifletme, 100 km'lik yakıt tüketimi, 0,3 ila 0,6 L arasında azaltılabilir. Çevrenin korunması ve enerji tasarrufu ihtiyacıyla otomobillerin hafifliği dünya otomobil gelişiminin trendini oluşturmuştur. Otomobil dökümlerinin hafifliği otomotiv dökümlerinin önemli kalkınma yönlerinden biri haline geldi.

Sözde araba döküm hassas döküm şekillendirme esas olarak kayıp köpük ve yatırım döküm teknolojisi anlamına gelir. Otomotiv döküm şekillendirme teknolojisinin gelişimi ile döküm hassas şekillendirme, döküm şekillendirme yönteminin bir çeşidini ifade eder. Bu tip şekillendirme ile yapılan dökümler doğrudan kesme veya kesme olmadan kullanılabilir. Döküm hassasiyeti konusundaki artan gereksinimlerle döküm hassas şekillendirme teknolojisi son yıllarda hızla gelişti ve hassas kum döküm, kayıp köpük dökümü, kontrollü basınçlı döküm ve basınç dökümü gibi bir dizi yeni döküm yöntemi oluştu. Cosworth döküm yöntemi, Birleşik Krallık tarafından zirkon kum kum çekirdek kombinasyonu ile geliştirildi ve elektromanyetik pompa kontrol dökme yönteminin kullanımı, alüminyum alaşım silindirinin seri üretimi için başarılı bir şekilde kullanıldı ve bir çok teknolojik varyasyon var, örneğin Elektromanyetik Pompa döküm yöntemi yerine düşük basınçlı döküm. Döküm yönteminin bu türü 3.5 ~ 4.0 mm alüminyum alaşım silindir duvar kalınlığı üretebilir, hassas kum döküm sürecinin temsilcisidir.

Gittikçe sıkılaşan çevresel yasalar ve yönetmelikleri karşılamak için, araba hafif seviyelere doğru ilerliyor. Araç ağırlığının azaltılmasında her% 10 azalma için yakıt tüketimi% 5.5, yakıt ekonomisi% 3 ila% 5 artırabilir ve emisyon% 10 oranında azaltılabilir. Alüminyum ve magnezyum ve diğer demir dışı alaşımlı dökümlerin uygulanması, dökümlerin büyük ve karmaşık entegre yapısının geliştirilmesi ve hassas döküm teknolojisinin yaygın uygulanması, hafif otomotiv dökümlerini gerçekleştirmenin ana yoludur. Bu nedenle, otomotiv dökümlerinin araştırma ve geliştirme ve üretiminin, yüksek performanslı döküm materyalleri ve otomasyon ekipmanlarının geniş bir şekilde uygulanması yoluyla ve modern otomobil endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için dijital teknolojilerin yaygın kullanımı ile gerçekleştirilmesi gerekiyor.