Otomobil döküm süreç bilgi ve onun döküm teknoloji gelişme eğilimi

1. otomotiv döküm gelişim yönü

1.1 tümleşik tasarım otomotiv döküm

Otomotiv enerji tasarrufu ile ve gereksinimleri devam artış, döküm, özgün damgalama, kaynak, dövme ve döküm çeşitli parçalar, makul tasarım ve yapısal aracılığıyla oluşturan avantajları tam yararlanmak için üretim maliyetini azaltmak entegre parçaları dökümleri şekil verme, elde etmek için en iyi duruma getirme, etkili bir şekilde parçalar ağırlığı azaltmak ve ağırlığı parçaları ve yüksek performans elde etmek için işlemin gereksiz işleme azaltmak.

Otomobil döküm entegrasyonu geliştirme eğilimini demirsiz (nonferrous) alaşım döküm gelişiminde daha açıktır. Dökümler karmaşık yapısını özelliklerini elde etmek için döküm işlemi tam olarak yararlanmak için kapı plaka tümleşik bir tasarım olmuş,

Koltuk iskeleti, Pano iskelet, ön çerçeve ve güvenlik duvarı, hangi boyutu şu anda üretilen dökümler önemli ölçüde daha büyük, 4 000-5 000 t veya daha büyük tonajlı die dökümhane makineleri üretimi gerektirir.

1.2 otomotiv döküm ağırlığı

Güç ve hafif, ulaşmak için hazırlık, kalitesini azaltmak mümkün olduğu kadar araba öncül altında aracın güvenliğini sağlamak için otomobilin güç, böylece artırılması yakıt tüketimini azaltmak ve egzoz kirliliği azaltmak. Araba azaltma 100 gram başına 100 kg, 100 km yakıt tüketimi 0,3 tarafından azaltılabilir ~ 0.6 L, eğer tarafından % %6 8 araç ağırlık azaltma % 10, yakıt verimliliği artırılabilir. Çevre koruma ve enerji tasarrufu gereksinimlerine, arabanın ağırlık dünyanın otomobil geliştirme trend haline geldi, otomotiv döküm ağırlığı gelişim otomotiv döküm önemli yönü biri haline gelmiştir.

1.2.1 otomobil döküm hafif tasarım

Döküm için genel güvenlik faktörü, eşit kalınlıkta tasarım otomotiv dökümler için ana tasarım yöntemlerinden biridir. Ancak, en büyük dezavantajı eşit kalınlıkta tasarım yapısal performans değil tamamen yararlanılabilir ve döküm ağırlığı artar var. CAE analizi, topoloji optimizasyonu ve başka yollarla böylece duvar kalınlığı çeşitli yerlerinde yakın çeşitli yerlerinde stres değerini bölümlerini daha ince malzeme kalınlığı tutarsız, küçük parçalar parçalar, tasarım optimize etmek veya azaltmak değil kullanma malzeme ağırlığı. Döküm şekillendirme dikkate alarak karmaşık yapısı dökümler oluşumu elde edebilirsiniz, düzensiz şekilli kesit çeşitli elde edebilirsiniz. Tasarım, CAE veya topoloji optimizasyonu kullanımı ve diğer taşıtlar ile parçaların gerilme analizi. Güç dağıtım göre parçalar ve belirli yerel malzeme kalınlığı şeklini belirler. Döküm takviye, kazma delik ve kalınlaşma, ağırlık parçaların önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

1.2.2 hafif alaşım araba dökümler

Alüminyum ve magnezyum ve diğer hafif alaşım materyallerin kullanımı geçerli otomobil üreticilerinin ana ağırlık kaybı önlemler vardır. Alüminyum yoğunluğu sadece 1/3 çelik ve mükemmel korozyon direnci ve süneklik vardır. Magnezyum yoğunluğu daha küçük, sadece 2/3 alüminyum, yüksek basınçlı döküm koşullarında mükemmel. Alüminyum ve magnezyum belirli gücünü (güç ve kalite oranı) oldukça yüksek, ağırlığı azaltmak, yakıt verimliliği artırmak için belirleyici bir rol oynar. ABD otomobil endüstrisi alüminyum ve magnezyum döküm ve entegre döküm önemli kullanımı ile rekabet gücünü artırmak için son iki yıldır yakından ilgilidir.

1.2.3 otomotiv döküm yüksek performans

Böylece ağırlık birimi parçaların yüksek yükleri, dayanabilir malzeme, performansı, etkili bir şekilde döküm ağırlığı azaltmak için yollarından biridir. Stent-türü dökümler hesap dökümler önemli bir bölümünü ve dökümler gelişimi için de odaklanır olmuştur. Isıl işlem ve malzeme Mikroyapı değişiklikler yapmak için diğer önlemler sayesinde, böylece parçalar, sertlik veya tokluk, gücünü arttırmak olabilir etkili bir şekilde azaltmak parçaları ağırlığı.

İzotonik söndürülür sfero döküm, sadece çelik gücünü daha sıradan çelik geliştirdi ve yoğunluğu çelikten daha 7.1 g yoğunluğu düşüktür / cm3, 7,8 g dökme çelik yoğunluğu ise / cm3, yaygın olarak son yıllarda, malzeme önerilen kullanımı sfero döküm, dökümler ışık, %10 çelikten daha hafif koşullar altında aynı boyutta Şoklama İzotermik. Dongfeng Motor Company ticari araçlar belirli bir tip sfero döküm dökme demir çelik ışık ağırlık doğrulama çalışma yerine soğutmak için kullanılan,

Ve İzotermik için 14 süspansiyon parçaları yüksek dayanım özellikleri sfero döküm parçaları uzman forum satır yeniden Şoklama. Tablo 1 sfero döküm malzeme hafif etkisi replasmanı sonrası Şoklama İzotermik kullanımı, toplam ağırlık azaltma yaklaşık % 40 etkisi önemlidir. Tablo 1'deki hafif etkisi malzeme yerine koyma, hem de hafif tasarım katkısı olduğunu belirtmek. Genel olarak, otomotiv dökümler için malzemeler yerine kez parçalar hafif tasarım tarafından eşlik ediyor.

Alüminyum ve magnezyum alaşımlı dökümler da yüksek mukavemetli, kullanma yüksek sert malzemeler özgün ışık yerine alaşım yüksek performanslı malzemeler daha fazla kilo kaybı, Amerika Birleşik Devletleri General Motors için uygulama temelinde kilo kaybı Şirket yüksek performanslı AE44 alaşım orijinal alüminyum alaşım, yüksek basınçlı döküm yöntemi ile üretim alt çerçeve, alüminyum alaşım kilo kaybı daha fazla kilo kaybı temelinde kullanımını değiştirmek için 6 kg.

2. otomobil döküm teknolojisi geliştirme yönünde

2.1 ince duvar karmaşık yapısı döküm üretim teknolojisi

Otomobil endüstrisi ve enerji tasarrufu ve emisyon için talep gelişimi ile azaltma, otomobil parçaları ağırlığını daha hafif oluyor. İnce duvarlı tasarım ile motor bloğu bir önemli gelişme yönünü öyle. FAW döküm A.ş. FAW Volkswagen üretim dökme demir silindir, örneğin, erken üretim 06A silindir duvar kalınlığı 4.5mm ± 1.5 mm, EA111 silindir duvar kalınlığı 4 mm arası ± 1 mm, EA888Evo2 silindir duvar kalınlığı 3.5 geçerli seri üretim için mm arası ± 0.8 mm, EA888Gen.3 silindir ürün yapısı daha karmaşık nesil, duvar kalınlığı sadece 3 mm arası ± 0,5 mm, en ince gri dökme demir silindir olduğunu. Seri üretim kırık çekirdek, drift çekirdek ve duvar kalınlığı dalgalanıyor gibi bazı sorunlar vardır. Ancak, yanında kum çekirdek ve kum, kalite kontrol ama EA888Gen.3 silindir üretim gereksinimleri yerine getiremiyor, çekirdek işlem dökülen bir bütün grup kullanılması gerekir.

2.2 alüminyum-magnezyum alaşım büyük ölçekli yapısal parçalar üretim teknolojisi

Enerji tasarrufu, çevre koruma ve maliyet azaltma için artan talep, alüminyum-magnezyum alaşım büyük ölçekli yapısal döküm bir önemli gelişme trend haline geldi ve üretim teknolojisi mevcut olmuştur sıcak noktalar geliştirilmesi. Şu anda, ana üretim alüminyum-magnezyum alaşım büyük ölçekli yapısal parçalar yüksek basınçlı döküm, kalıp döküm ve alçak basınçlı döküm teknolojisidir. Olarak yüksek basınçlı döküm üretim verimliliği, ürün kalitesini ana üretim süreci haline gelmiştir, onun üretim teknolojisinin gelişimi özellikle yüksek basınç konsantre döküm işlemi curl, kolay stoma bantlı içinde oluşturmak için kolay döküm değil tedavi sorunları ısı.