Otomobil Döküm Süreci Bilgi ve Teknoloji Geliştirme Eğilimi

Otomobil parçalarının yaklaşık% 15 ila% 20'si farklı döküm yöntemleri ile üretilen dökümlerdir. Bu döküm esas olarak güç sisteminin ve önemli yapısal bileşenlerin kilit bileşenleri. Şu anda, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri otomobil endüstrisi gelişmiş ülkeler, otomobil döküm üretim teknolojisi gelişmiş, ürün kalitesi iyi, yüksek üretim verimliliği, çevre kirliliği. Döküm hammadde ve yardımcı malzemeler seri ve standartlaştırılmış, tüm üretim süreci mekanizasyon, otomasyon ve istihbarat elde edilmiştir. Bu ülkeler genelde, döküm süreci tasarım düzeyini yükseltmek, hurda oranını yaklaşık% 2 ila% 5 arasında değiştirmek için dijital teknolojiyi kullanıyor ve çok uluslu bir hizmet sistemi ve ağ teknolojisi desteği kuruyor. Buna karşılık, Çin'in otomobil üretimi daha büyük olmasına rağmen, çoğu düşük katma değer ve düşük teknik içerik, yapı nispeten basit siyah döküm ve yabancı seviyesi arasındaki boşluk. Bu makalede otomobil döküm ve otomobil teknolojisinin otomobil enerji tasarrufu ve çevre koruma gelişim talebinden kaynaklanan gelişme yönü ele alınmaktadır.

1. Otomotiv dökümlerinin gelişim yönü

1.1 otomotiv dökümlerinin entegre tasarımı

Otomotiv enerji tasarrufu ve üretim gereksinimlerinin maliyetini düşürmek, makul bir tasarım ve yapısal optimizasyon yoluyla dökümün avantajlarından tam olarak faydalanarak orijinal damgalama, kaynak, dövme ve döküm çeşitli parçaların oluşturulması için entegre parçalara ulaşmak için devam ediyor Döküm Şekillendirme, parçaların ağırlığını etkili bir şekilde azaltabilir ve parçanın ve yüksek performansın ağırlığını elde etmek için işlemin gereksiz işlemesini azaltabilir.

Otomobil döküm entegrasyonunun gelişme eğilimi, demir dışı alaşım dökümlerin geliştirilmesinde daha belirgindir. Kompleks yapısal dökümlerin üretim özelliklerini başarmak için döküm işleminden tam anlamıyla faydalanabilmek için kapı panelleri, koltuk iskeleti, gösterge paneli iskeleti, ön çerçeve ve güvenlik duvarı ile entegre yüksek basınçlı döküm dizaynı, boyut şimdiki üretimden önemli ölçüde daha büyüktür Döküm, üretim için 4000 ~ 5 000 t veya daha büyük tonajlı döküm makinesine duyulan ihtiyaç.

1.2 Otomotiv döküm ağırlığı

Mümkün olduğunca aracın öncülüğündeki aracın gücünü ve güvenliğini sağlamak, hazırlığın kalitesini düşürmek, hafif sağlamak, böylece aracın gücünü artırmak, yakıt tüketimini azaltmak ve egzoz kirliliğini azaltmak. Aracın kalitesi 100 kg azaltılır ve 100 km'de yakıt tüketimi 0,3 ila 0,6 L arasında azaltılabilir. Araç ağırlığı% 10 azalırsa, yakıt verimliliği% 6 ila% 8 artırabilir. Çevrenin korunması ve enerji tasarrufu ihtiyaçlarıyla otomobilin ağırlığı dünyanın otomobil gelişim trendi haline geldi, otomotiv dökümlerinin ağırlığı otomotiv dökümlerinin gelişiminin önemli bir yönü haline geldi.

2. Otomobil döküm teknolojisinin gelişim yönü

İnce cidarlı kompleks yapı dökümlerinin üretim teknolojisi

Otomobil endüstrisinin gelişmesi ve enerji tasarrufu ve emisyon azaltma talebi ile otomobil parçalarının ağırlığı giderek daha da hafifleşmektedir. İnce cidarlı tasarım sayesinde, motor bloğunun önemli bir gelişim yönüdür. FAW Volkswagen üretim döküm silindiri için FAW Döküm Ltd, örneğin, 06A silindir duvar kalınlığı 4.5mm ± 1.5 mm erken üretim, EA111 silindir duvar kalınlığı 4 mm ± 1 mm, mevcut seri üretim EA888Evo2 silindir duvar kalınlık 3.5 mm ± 0.8 mm, yeni nesil EA888Gen.3 silindir ürün yapısı daha karmaşıktır, sadece 3 mm ± 0.5 mm et kalınlığı en ince gri dökme demir silindirdir. Kitlesel üretimde kırık çekirdek, sürüklenme çekirdeği ve duvar kalınlığı dalgalanma gibi bazı sorunlar vardır. Ancak, kum çekirdeği ve kum kalitesini kontrol ederek, ancak EA888Gen.3 silindir üretim gereksinimlerini karşılayamıyor, çekirdek dökme işlemi bir bütün olarak kullanılmalıdır.

2.2 Alüminyum-magnezyum alaşımlı büyük ölçekli yapısal parça imalat teknolojisi

Enerji tasarrufu, çevre koruma ve maliyet düşürme talebi arttıkça, alüminyum-magnezyum alaşımlı büyük ölçekli yapısal döküm önemli bir gelişme eğilimi haline geldi ve üretim teknolojisi mevcut gelişme noktası oldu. Şu anda, alüminyum-magnezyum alaşımının büyük üretim hattındaki ana üretim teknolojisi, yüksek basınçlı döküm, ekstrüzyon döküm ve düşük basınçlı dökümdür. Yüksek basınçlı döküm üretim verimliliği, ürün kalitesi ana üretim süreci haline geldi, yüksek basınçlı döküm işlemine odaklı imalat teknolojisi geliştirme, daraltmak kolaydır, gözenek oluşturmak kolay döküm, işlem problemlerini ısınmaz.

2.3 Döküm Hassas Döküm Teknolojisi

Genellikle otomotiv dökümünün hassas dökümü, kalıp ve yatırım döküm teknolojisinin ortadan kaldırılmasına atıfta bulunur. Otomobil döküm şekillendirme teknolojisinin gelişmesiyle, hassas şekillendirme dökümü, döküm yönteminin bir çeşididir. Bu şekillendirme yöntemiyle üretilen dökümler, kesme veya kesme olmadan doğrudan kullanılabilir. Döküm boyut hassasiyetinin geliştirilmesi ile döküm hassas şekillendirme teknolojisi son yıllarda hızla gelişti ve hassas kum döküm, Kayıp Köpük Döküm, Kontrollü Basınç Döküm ve Basınç Dökümü gibi bir dizi yeni döküm yöntemi geliştirildi. Cosworth döküm yöntemi, zirkonyum kum çekirdeği kombinasyonu kullanılarak İngiltere tarafından geliştirildi ve elektromanyetik bir pompa ile kontrol edildi. Alüminyum alaşımlı silindirlerin seri üretimi için başarıyla kullanılmaktadır ve elektromanyetik Pompa dökümü ve diğer prosesler yerine düşük basınçlı döküm gibi birçok proses varyantında ortaya çıkmıştır. Döküm yönteminin bu tür kullanımı, 3.5 ~ 4.0 mm alüminyum alaşımlı silindirin duvar kalınlığını üretebilir, işlem adına geçerli hassas kum dökümdür.

Döküm kusurlarını ortadan kaldırmak, iç kaliteyi arttırmak ve kalıp döküm uygulamalarının kapsamını genişletmek için vakumlu döküm, oksijenli kalıp dökme, yarı katı metal reolojik veya tiksotropik kalıp döküm süreci temelinde geliştirilen yüksek basınçlı döküm işleminde. Ekstrüzyon döküm sürecinde, eriyik basınç altında doldurulur ve katılaşır; pürüzsüz, metal sıçraması, metal sıvı oksidasyonu kaybı, enerji tasarrufu, güvenli çalışma ve döküm deliğinin kusurları gibi avantajları vardır. Geniş uygulama yelpazesinin geliştirilmesi ve uygulanması için yüksek performanslı alüminyum alaşım.

Otomobil üretiminin sürekli büyümesi, döküm üretimini, net şekle, çoklu türe, düşük tüketimli, düşük maliyetli yönde kaliteli, mükemmel performansa gerektirir. Parça olarak parçaların% 15-20 si dökümdür. Bu, döküm sanayiinin, dökümün genel seviyesini arttırmak için çeşitli yeni teknolojileri ve yeni malzemeleri kullanmaya devam etmesini gerektirir. Döküm hassas döküm teknolojisi, otomotiv dökümlerinin yukarıdaki gereksinimlerini karşılayabilir ve uygulamaları otomotiv dökümlerinin farklı döküm süreçlerini de kapsar.

Artan talep gören çevresel düzenlemeleri karşılamak için otomobiller hafifliğe doğru ilerliyor. Araç ağırlığı% 10 azaltıldığında, yakıt tüketiminde% 5 düşüş, yakıt ekonomisi% 3 ila% 5 artırabilirken emisyonları yaklaşık% 10 azaltabilir. Alüminyum ve magnezyum ve diğer demir dışı alaşımlı dökümlerin uygulanması, entegre dökümlerin büyük kompleks yapısının geliştirilmesi ve hassas döküm kalıplama teknolojisinin yaygın uygulanması otomotiv dökümlerinin ağırlığını azaltmanın ana yolunu sağlamaktır. Ve bu nedenle, modern otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için otomotiv dökümlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için geniş araç yelpazesi gibi yüksek performanslı döküm malzemeleri, otomasyon ekipmanları temelinde dijital teknolojinin geniş kullanımını gerektirir.