Vana Dökümlerinin Performansını Oluşturmak

Vana dökümlerinin şekillendirme performansı: Dökme sıcaklığı 1540, döküm şekillendirilebilirliği iyi ve dökümlerin çekme oranı genellikle% 2.5'tir. Basınç tasarımını, dökme yükselticinin düzenini ve kalıp malzemelerinin seçimini göz önüne almak gereklidir. Döküm boyutu önyargılı olduğunda, ısıl işlem sonrasında düzeltilebilir ve ısıl işlem düzeltmeden sonra yapılmalıdır.

Diğer gri dökme demirlerle karşılaştırıldığında, vana dökümlerinin imalat işlemi aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Shan Valve Dökümleri imalat işlemi ve muayene işlemi daha karmaşıktır.

Vana dökümlerinin boşluğu karmaşık bir ince cidarlı kabuktur. Dökümleri pürüzsüz bir yüzey, şeffaflık, özellikle sıkı bir kusur gerektirir. Yukarıdaki gereklilikleri karşılamak için, döküm, yüksek refrakterli kalıplama malzemelerinin seçimi ve kum suyunun kontrolü gibi bir dizi teknolojik önlemi almalı ve kalıplar kum sertliğinin, makul bir kap- Ağız sistemi ve dökme hızının ve sıcaklığının sıkı kontrolü. Yüksek teknik gereksinimler nedeniyle,

Vana dökümlerinin döküm süreci genel dökümlerden çok daha karmaşıktır.

Buna ek olarak, denetim ölçüsü, yer doğruluğu ve görünümü ek olarak vana dökümleri, bazıları da metalografik yapı, mekanik özellikler, korozyon direnci ve tahribatsız muayene ve diğer testler için vana döküm muayene işlemi de daha karmaşıktır.

Shan valf dökümleri, takım tezgahlarına monte edilmesi zordur.

Vana dökümlerinin yapısı ve şekli karmaşıktır ve bazı kısımlar ince duvara, ince parçalara ve zayıf sertliğe aittir. Takım tezgahlarında parça işlerken, yerlerinin belirlenmesi ve sıkıştırılması zordur, bu nedenle çoğu zaman karmaşık özel fikstürlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bazı supap parçaları, taban yüzeyi doğruluğu daha düşüktür, yüzey pürüzlülüğü daha yüksektir ve bazen de işlenmemiş yüzey konumlandırma kullanılır. Ve kapağın işlenmesi ve hassas ve yüzey pürüzlülüğü gerekliliklerinin diğer kısımları çok yüksektir, işlemenin kalitesini garantilemek zordur. Bu nedenle, işlemin ihtiyaçlarını karşılamak için, konumlandırma baz yüzeyinin hassasiyetini arttırmak ve yüzey pürüzlülüğünü azaltmak ya da taban yüzeyinin konumunun parça işleme yüzeyinde azaltmak gerekir; bu da Vana imalatı süreci.

Shan işleme zor.

Çeşitli vana malzemesi dökümlerinin sonucu olarak, çeşitli dökme demir, karbon çeliğe ek olarak, yüksek mukavemetli, korozyona dayanıklı ve sert malzeme kesme performansının çoğu çok zayıf olup, gerekli olanı sağlamak zordur. Işleme hassaslığı ve yüzey pürüzlülüğü. Vana dökümlerinin sızdırmazlık yüzeyinin geometrik hassasiyeti ve yüzey pürüzlülüğü çok yüksektir, bu nedenle vana dökümlerinin işleme zorluğu artar. Aynı zamanda, vana döküm malzemesinin kesme performansı zayıftır ve vana dökümleri, alet malzemesi, kesme dozajı, proses ekipmanı vb. Işlem yöntemine birçok yeni sorun getirmektedir.