Makine döküm hataları kontrol etmek için nasıl

Makine döküm hataları kontrol etmek için nasıl

Makine Castingss kalitesini garanti etmek için makine Castingss farklı kullanımlar ve gereksinimleri, farklı muayene yöntemleri, zamanında verilmeyen kusur tespiti kullanarak dayanmalıdır. Kusur muayene genellikle aşağıdaki yöntemleri kabul etmiştir.

(A) yüzey pürüzlülüğü denetim denetim görünümünü görsel - makine almak için ölçüm aracıyla kimliği yüzey durumunu duygusu ile el dokunmatik blok için uygun ışık koşullarında olmalıdır Döküm verileri, makine döküm kusur oranı doğruluğunu belirlemek için istatistiksel yöntemler boyutu.

(B) çoğu durumda, kimyasal bileşimi kabul dizin tüm makine Castingss kimyasal analizi, kimyasal bileşimi çok önemli, yani. Kimyasal bileşimi da dolaylı olarak makine dökümler mekanik özellikleri ve kusurları oluşumunu ya da değil belirler.

(3) mekanik performans testidir sertlik testi, kusur makine döküm oluştu olup olmadığını sınamak için ilk anlamına gelir, bu yüzyılın başında, Amerika Birleşik Devletleri test parça makine döküm makine döküm kum bölümünde oldu sertlik gibi silindir kafası hurdaya ayrılması için kaçınılmaz çatlaklar belirli bir değeri aşıyor. Bu yöntem basit ve alışılmadık değildir.

(4) Metalografik muayene (Metalografik mikroskop testi) bir optik mikroskobu ile ve sonra 50 büyütülmüş ~ parlak metal yüzey, örnek erozyon kapanımlar koşullar altında yokluğu gözlemlemek için 2000 kez (parlak, karanlık kullanarak ve polarize, girişim ve mikro sertlik ve diğer fonksiyonları referansla GB10561-89 puan), organizasyon ve tahıl erozyon boyutu sonra muayene. Bu yöntem mikroskopik hataları denetlemek için yaygın olarak kullanılan ancak da yaygın makroskopik kusurların mikroskopik özellikleri çalışırdım.

(5) (tahribatsız test) bunlar arasında ozmotik test yöntemi (ISO3452), test yöntemi, eddy geçerli test yöntemini, Manyetik Parçacık Testi tahribatsız yalnızca kullanılabilir makine dökümler için yüzey veya yüzey parçası defekt incelenmesi, Makine dökümler, satır iletim yöntemi (ISO5579), tomografi ve Ültrasonik eksiklik algılama yöntemi derin kusurları incelenmesi. Tahribatsız muayene hızla veri işleme sayesinde son yıllarda geliştirmiştir ve donanım büyük ölçüde güvenilirlik ve esneklik denetim iyileştirilmesi taşınabilir olma eğilimindedir.