Otomobil Dökümünün Entegre Tasarımı

Otomobil Dökümünün Entegre Tasarımı

Otomotiv enerji tasarrufu ve üretim gereksinimlerinin maliyetini düşürmek, dökümün avantajlarından tam olarak faydalanmak, orijinal damgalama, kaynak, dövme ve makaralı parça dökümüne ulaşmak için makul tasarım ve yapısal optimizasyon yoluyla çeşitli parçaları oluşturan döküm ile devam etmek Şekillendirme, parçaların ağırlığını ve yüksek performans elde etmek için etkili bir şekilde parçaların ağırlığını azaltabilir ve gereksiz işleme teknolojisini azaltabilir.

Otomobil döküm entegrasyonunun gelişme eğilimi, demir dışı alaşım dökümlerin geliştirilmesinde daha belirgindir. Kompleks yapısal dökümlerin üretim özelliklerini başarmak için döküm işleminden tam anlamıyla faydalanabilmek için kapı panelleri, koltuk iskeleti, gösterge paneli iskeleti, ön çerçeve ve güvenlik duvarı ile yüksek entegrasyonlu yüksek basınç tasarımının entegre tasarımı yapılmıştır Dökümler, mevcut üretimden önemli ölçüde daha büyük boyutlu Döküm, üretim için 4000 ~ 5 000 ton veya daha büyük tonajlı döküm makinesi ihtiyacı.

Otomotiv döküm ağırlığı

Mümkün olduğunca aracın öncülüğünde aracın gücünü ve güvenliğini sağlamak, hazırlığın kalitesini düşürmek, hafif sağlamak, böylece aracın gücünü arttırmak, yakıt tüketimini azaltmak ve egzoz kirliliğini azaltmak. Aracın kalitesi 100 kg azaltılır ve 100 km'de yakıt tüketimi 0,3 ila 0,6 L arasında azaltılabilir. Araç ağırlığı% 10 azalırsa, yakıt verimliliği% 6 ila% 8 artırabilir. Çevre koruma ve enerji tasarrufu ihtiyaçlarıyla otomobilin ağırlığı dünyanın otomobil gelişim trendi haline geldi, otomotiv dökümlerinin ağırlığı otomotiv dökümlerinin gelişiminin önemli bir yönü haline geldi.