Makine döküm yüzey onarım yöntemi için kusurları gizlemek için

Makine döküm yüzey onarım yöntemi kusurları gizlemek için

Dökme demir platformu, muayene plaka, dökme demir plaka, makine alet makine döküm üretim sürecinde kaçınılmaz olarak bazı küçük kusurlar görünür. Küçük Buzhi Yu re-makine dökümler, nasıl bu sorunu çözmek için bazı küçük makine döküm kusurları vardır?

1. oyuncular tutkal

Basit, geniş makine Castingss, sonraki işlem ve hiçbir özel gücü sertlik gereksinimleri genel onarım gerektirmez. Böyle makine Castingss katma değeri nispeten azdır.

2. kaynak

Döküm üreticileri fazla % 90 makine döküm kusurları karşılaştı üretim çözmek için kaynak seçtiniz. Onarım (kaynak gereçleri genellikle makine döküm malzeme ile maç) dolgu performans kaynak olabilir temelde metal kullanımı nedeniyle kaynak baz metal standart ve kolay kullanım, yüksek kaynak verimliliği, birçok üretici karşılamak tanınmış ve güvenilir. Şu anda piyasada bulunan daha fazla kusur tamirde kullanılan makineleri, kaynak türleri, genellikle aşağıdaki var:

Kaynak Makinası: döküm, dökme çelik geleneksel şekilde daha fazla kullanımı kaynak.

Avantajları: Büyük kusurları, yüksek verim onarın.

Dezavantajları: lehim eklem sertliği üzerinde çok yüksek, iç stres çatlaklar için eğilimli genellikle da lüzum ısıl işleme işleme gereksinimlerini karşılamak için. Ve koşulları, iç kolay gözenekleri, cüruf ve diğer ikincil kusurları üretmek için kaynak nedeniyle.

Gazaltı Kaynak: hassas makine Castingss (alaşımlı çelik, paslanmaz çelik hassas makine döküm), makine döküm kullanmak alüminyum alaşım die Argon ark kaynak kaynak Makinası. Kalıp İmalat ve onarım üreticileri aynı zamanda kaynak makinesi onarım kalıp kusurları kullanımı parçası.

(1) avantajları: yüksek kaynak verimliliği, hassas kaynak makinesi yüksek. Daha fazla kaynak teli, paslanmaz çelik, alüminyum alaşım ürünlerde en çok kullanılan türleri, yüksek öğretmek için güç kaynağı için kullanılabilir.

(2) Dezavantajları: kusur onarıma etkisi nedeniyle küçük kusurlar onarım (stoma bantlı, Trahom), çok büyük, havuz kenar izleri. Kaynak çelik sabit bir nokta vardır. Isı etkileri nedeniyle, kaynak makine Castingss veya parçalar, ince duvarlı ısı bozulma üretmek için kolay renkli. Letim gereksinimlerini daha yüksektir.

3. soğuk Kaynak Makinası

Başlangıç 21st century, kaynak işlemi iş parçası ısı nedeniyle yeni onarım teknoloji doğumu soğuk bir kaynakçı çok küçük. Kaynak makine uygulama yön ve teknoloji geliştirme, birkaç yıllık büyük bir gelişme edildikten sonra oldu tamirde Pazar büyük bir pay kaplar. Uygun olarak onarım ürün kategorileri şunlardır: yerleşim makine ve Erozyon Tezgahları tamir kaynak makinesi.

4. dağ

Anlık yüksek frekanslı deşarj ilkesi kullanımı (0,05-0.20 mm) Yapıştır iş parçası yüzeyine yapıştırın olacak, aynı kaynak, kaynak kalitesi kalınlığı ile her hamur kalınlığı en fazla bağlıdır akıntı üniforma. İşlenecek parçanın aşınma için uygun, hoşgörü tamir, kalıp piyasada işlem belirli bir etkisi vardır. Ayrıca toz (ya da işleme atık), (örneğin, Trahom), kusur içine dolu deşarj onarımdan sonra Kaynak Makinası olması. Onarımdan sonra İşlenecek parçanın küçük rengidir. Dezavantajı tamir hızı yavaş olmasıdır.

Soğuk kaynak makinası ve yerleşim makine ortak dezavantajı kaynak verimliliği kadar yüksek değil bu kaynak makine ve argon ark kaynak makinesi olarak, ama en iyi avantajları insanlar soğuk milimetre kusur tamirinde kaynak tercih yapmak olduğunu ve yüzey işleme hatası.