Otomobil Döküm Prosesinin Çalışma Modu Ve Avantajları Ve Dezavantajları

Otomobil Döküm Prosesinin Çalışma Şekli ve Avantaj ve Dezavantajları

Otomobil Döküm Isıl İşlemi, çok düşük erime noktası olduğunda, aşırı ısıtma ile başa çıkmak kolaydır, ısıtma sonrası sıcaklık farkı nispeten küçüktür, sonra termometre gereksinimlerinin doğruluğu için Otomobil Dökümü çok yüksektir. izolasyon Sapma nispeten büyük, daha sonra pek çok test sıcaklık ve zaman manuel işlem doğruladı sonra, sıcak metal kontrolü için döküm sıcaklığı tüm sürecin anahtarı, görebilirsiniz, güçlendirme amacını tamamlayamam yaşlanma sıcaklığı nispeten yüksekse, temasın varlığı, daha sonra yalıtım süresi kısa olacaktır ve eskime sıcaklığı nispeten düşükse, o zaman yalıtım süresi belirli bir uzantı olacaktır; büyük miktarlar Üretim çok ayrık bir tiptir, nihai ürün kalitesinin kontrolü ve ikinci yolun kullanımı ürün geçiş hızının artmasına neden olabilir ancak böylece ürün sürecinin kalitesini sağlamak.

Döküm kalıbının avantajları, mükemmel boyutsal doğrulukla dökümü içerir. Genellikle dökme malzemesine bağlıdır, hata 0.1 mm olduğunda tipik değer 2.5 cm'dir ve ek her 1 cm için hata 0.002 mm artar. Diğer döküm yöntemleriyle karşılaştırıldığında, dökme yüzeyi yumuşak, yuvarlak yarıçapı yaklaşık 1-2.5 mikrondur. Duvar kalınlığı yaklaşık 0,75 mm olan kalıplar sandbox'a veya kalıcı kalıp dökümüne göre yapılabilir. İpek setleri, ısıtma elemanları, yüksek mukavemetli dayanma yüzeyi gibi iç yapıyı doğrudan atabilir. Diğer avantajlar, ikincil işleme, üretim hızı, döküm gerilme mukavemeti 415 MPa'ya kadar düşürme veya önleme kabiliyeti, yüksek hareket kabiliyetine sahip metal dökümü kabiliyetini içerir.

Dökümün en büyük sakıncası yüksek maliyettir. Döküm ekipmanları ve kalıpları, kalıp ile ilgili bileşenler diğer döküm yöntemlerine göre çok pahalıdır. Çok sayıda ürün üretildiğinde otomotiv kalıp döküm imalatı daha ekonomiktir. Diğer eksiklikler şunları içerir: Bu işlem sadece metalin daha yüksek taşınabilirliği için geçerlidir ve döküm kalitesi 30 gramdan 10 kg'a kadar olmalıdır. Her zamanki kalıp dökümünde, döküm gruplarının son dökümü daima gözeneklere sahip olacak. Ve bu nedenle herhangi bir ısıl işlem veya kaynak yapamaz, çünkü boşluk içindeki gaz, ısı genişleme eyleminin altında olacak ve dahili mikro defektler ve yüzey sıyırma ile sonuçlanacaktır.

Kalıp döküm yönteminin de aşağıdaki dezavantajları vardır:

(1) Dökme alaşımlar kısıtlıdır

Hâlâ malzemeyi, kalıp malzemelerini ve çalışma yöntemlerini incelemeliyiz.

(2) ekipman pahalıdır

Döküm makinesi, eritme fırını, fırın tutma ve kalıp döküm kalıpları ve diğer maliyetler gibi kalıp döküm ekipmanı oldukça pahalıdır.

(3) Dökümlerin zayıf hava geçirmezliği

Döküm kalıpına yüksek hızda doldurma yoluyla eriyik oluştuğunda, türbülans oluşumu, gözeneklerin yerel oluşumu veya yalıtım direncini etkileyen delik delikleri oluşacaktır. Hava sızdırmazlığını artırmak için kullanılabilen emprenye yöntemi şu anda.