Performans şekillendirme döküm Vana

Performans şekillendirme Vana döküm: döküm sıcaklığı 1540 kullanarak ~ 1570 ℃, performans şekillendirme döküm daha iyi, döküm büzülme genellikle et kalınlığı % %2 2.5. Basınç yükseltici ve malzeme modelleme seçimi dökme, tasarım göz önünde bulundurmalısınız. Döküm boyutunu ayarlarken sapma, ısıl işlem sonra parçaları ek ısıl işlem için ısıl işlem gereksinimleri tarafından düzeltilmesi sonra düzeltilebilir.

Diğer gri demir döküm işlemi ile karşılaştırıldığında, üretim süreci Vana döküm aşağıdaki özelliklere sahiptir:

① Vana döküm üretim süreci ve denetim süreci daha karmaşıktır.

Vana döküm boş kabuk ince duvarlı adet denilen karmaşık bir yapıdır. Dökümler, pürüzsüz bir yüzey gerekli bir kelime net, döküm özellikle yoğun bir kusur olması. Yukarıdaki gereksinimleri karşılamak amacıyla döküm bir dizi almalı yüksek refractibility modelleme malzeme kullanımı ve denetimi kum su gibi teknik önlemler modelleme kum sertlik, makul kap sistemi ve st kullanımını sağlamak için katmanlı rict denetim boşalırcasına hız ve sıcaklık. Yüksek teknik gereksinimleri nedeniyle, Vana döküm döküm süreci genel döküm daha çok daha karmaşıktır.

Buna ek olarak, Vana döküm yanı sıra onay boyutu, konum doğruluğu ve görünüm ve bazı mikroyapıda, mekanik özellikleri, korozyon direnci ve tahribatsız test ve diğer testler için çok Vana döküm muayene var daha karmaşık bir süreçtir.

② Vana döküm makinesinde daha zor yüklemek için

Vana döküm yapısı, şekli, daha karmaşık bazı bölümleri ince, ince, zavallı sertlik adettir. Ne zaman üstünde belgili tanımlık makine işleme, konumlandırma ve sıkma daha zordur, sık sık bir karmaşık özel fikstür gerekir.

Düşük duyarlık, yüksek yüzey pürüzlülüğü ve hatta bazen Sigara işleme yüzey konumlandırma kullanımı temel yüzey konumlandırma bazı Vana parçaları. Ve sızdırmazlık yüzeyi ve diğer parçaları doğruluk ve yüzey pürüzlülüğü gereksinimlerini işleme çok yüksek, bu işleme kalitesini sağlamak zordur. Bu nedenle, işlem gereksinimlerini karşılamak için sık sık geliştirmek gerekir konumlandırma doğruluğunu yüzey ve yüzey pürüzlülüğü azaltmak veya konumlandırma yüzey işleme yüzey işleme için hangi kapak karmaşıklığını artırır üretim süreci.

③ makine işleme için zor

Vana malzemeler döküm, dökme demir, karbon çelik, en yüksek gücünü, çok çeşitli yanı sıra çok çeşitli nedeniyle korozyon direnci ve yüksek sabit malzeme performans kesme fakirdir, proces gerekli parçaları elde etmek zordur g doğruluk ve Yüzey pürüzlülük yüzey geometrik şekil doğruluk ve Yüzey pürüzlülük gereksinimleri mühürleme Vana döküm yüksek, böylece Vana döküm işleme zorluk artan. Aynı zamanda, malzeme kesim performansı döküm Vana fakirlere, ama aynı zamanda Vana döküm yöntemleri, aracı malzemeleri, teknoloji ve ekipman miktarı kesme ve bu yüzden yeni sorunların çoğunu getirdim işliyor.