Vana dökümler analizi ve iyileştirme yaygın Kusurların

1. stoma bantlı

Bu metal katılaşma işlemin olabilir gaz metal küçük delikler oluşumu içinde sol kaçış, iç duvar pürüzsüz, gaz içeren, temelde bu küresel veya elips, çünkü bu ultrason yüksek yansıtma, ama aynı zamanda, nokta gibi kusurlar, onun yansıması genlik etkileyen. Stoma bantlı külçe içinde bir alan defekt dövme veya haddeleme tarafından ezilmiş ve ultrasonik test ederek bulunan için avantajlıdır.

2. büzülme ve gevşek

Döküm veya katılaşma, küçültmek, katılaşma sıvı metal eksikliği nedeniyle son bölümde form bir oyuk gibi kusurları olabilir cilt soğutma külçe. Büyük ve yoğun boşluklar büzülme denir ve küçük, dağınık alanlarda gevşetti denir. Bunlar genellikle ingot veya döküm merkezinin katılaşmış son bölümde bulunur. İç duvar kaba ve birçok yabancı maddeleri ve iyi gözenekleri ile çevrili. Hukuk termal genişleme ve daralma nedeniyle büzülme kaçınılmazdır ancak işleme süreci ile farklı yöntemler farklı şekli, boyutu ve konumu, döküm için genişletir veya külçe vücut kusurlu olur vardır. Gelen dövme kaldırılmazsa dövme kütük durumunda kalan büzülme (büzülme kalan, artık büzülme) külçe haline gelecektir.

3. cüruf

Cüruf eritme işlemi veya Refrakter üzerinde fırın fırın sıvı metal Bakımı ve döküm veya külçe gövdede bir cüruf kusur oluşturmak için döküm sırasında entrained. Cüruf genellikle hangi hacimsel kusurları benzer bir tek devlet, genellikle yoğun bir devlet bulunması veya farklı derinliklerde dağınık değil ama belirli bir dereceye sahip olmaya eğilimlidirler.

4. karışık

(Oksitler, katılaşarak, vb) gibi. eritme işlemi - metalik olmayan kapanımlar veya metal bileşeni belirli bileşenlerinin katkı değil tamamen erimiş ve form metal kapanımlar kalır yüksek erime noktası bileşenleri - tungsten, molibden, yüksek yoğunluklu gibi vs.

5. segregasyon

Döküm veya külçe ayrımı esas olarak eritme işlemi veya metal bileşenleri düzensiz dağılımı nedeniyle erime sırasında oluşan bileşenleri ayrılığı anlamına gelir. Ayrılmış alanları mekanik özelliği tüm metal matrisin farklıdır. Farktır izin verilen standart bir kusur kapsamı olur.

6. döküm çatlaklar

Gerçeğini esas olarak metal soğutma ve katılaşma büzülme stresinin malzeme son gücünü aşan nedeniyle döküm çatlaklar vardır. Şekil tasarım ve döküm süreci döküm ve metal malzeme çatlama ile ilgili. (Kükürt içeriği yüksek olduğunda sıcak kırılganlık, fosfor içeriği yüksek olduğunda soğuk kırılganlık, vb gibi). Külçe değilse dövme dövme izleme kütük Aksiyel karş çatlaklar da üretecek, iç çatlaklar dövme olmak için dövme olarak kalacaktır.

7. soğuk ayırma

Bu bir esas olarak sıçramasına, eskitme, dökme veya farklı yönlere (veya birden fazla iplikçikleri) iki iplikçik nedeniyle döküm döküm süreç tasarımı ile ilgili döküm, benzersiz Delaminasyon kusurdur) Metal akışı ve diğer nedenler, çünkü forma bir diyafram gibi alan tipi kusurları döküm vücuttaki kalmak yarı katı film oluşturduğu sıvı metal yüzey.

N

Bu ne zaman bir oksit film form, sürekli yeni sıvı dökme metal kırma Kepçe çelikten dökme kesinti, Duraklat ve ilk sıvı metal döküm diğer nedenleri havada hızlı bir şekilde su yüzüne çünkü külçe, döküm külçe için soğutmalı külçe külçe ve katmanlı bir oluşumu aracılığıyla (alan türü) kusurları, o sonraki içinde çelik ingot kütük dövme değil zorla ortadan kaldırmak için.

9. anizotropi

Ne zaman döküm veya külçe soğutmalı ve katılaşmış, soğutma yüzeyinden merkezine farklı, farklı crystallographic yapılarda kaynaklanan, anizotropi mekanik özellikleri sergileyen ve akustik anizotropi için önde gelen oranıdır Özellikleri, farklı ses hızı ve ses zayıflama yüzey vardır. Bu anizotropi varlığı döküm ultrasonik muayene değerlendirirken boyutunu ve konumunu defekt olumsuz yönde etkiler.

iyileştirme önlemleri

(1) demir sıvı bileşen ekipman zavallı yeteneği desteği ve kum mikseri kararlılığını erime iyi değil. Erimiş demir bileşimi kola, fırın tipi, hava hacmi ve hammadde durumu gibi faktörler ile sınırlıdır. Reçine kum sıcaklık, reçine ve asit eklenmesi gibi faktörlerden etkilenir. Kum kez rejenerasyon gitmek değil ve kum sıcaklık yüksek, böylece soğutma yatak, ciddi ciddi, şişme döküm kuma kaynaklanan kum gücü, etkilenen gibi döküm büzülme artan büzülme kusurları eğilimindedir.

(2) kum kavite ve erimiş demir Trahom ve kum hatalarına karşı doğrudan kurşun etkisini sürecinin dökme.

(3) erimiş demir eritme ekipman her zaman cüruf üretimi, erimiş demir ile birlikte katı ve sıvı cüruf formu cüruf delikler için kavite içine dökülen erimiş demir olacak.

(4) üretim sürecinde, erimiş demir azot içeriği sıcaklık arttıkça artar ve eşdeğer karbon artış ile azalır. Nitrojen ve hidrojen biraraya geldiğimizde, o ana kaynağı olan form gözenekleri için kolaydır.

(5) kalıp alt daha az sert, düzensiz yerleşimini önce şekil ve deformasyon, sonuçlanan tipi yüzey düzensiz, ne zaman kum arasındaki büyük, yukarı ve aşağı alt yüzey boyut, zavallı şekil kaynaklanan türün türü.

(6) 2,2 m organıdır, dökme işlemi drift kum çekirdek dibinde düzensiz duvar kalınlığı için başlıca nedeni ayak. Durumunda

Vana döküm kusurları, biz açıdan iyileştirme önlemleri almaya esas olarak aşağıdaki nedenleri göre:

(1) demir sıvı karbon eşdeğeri, malzeme kendini dolum kapasitesini geliştirmek için graphitization genişleme kullanımı uygun artış.

(2) kum türü gücünü artırmak ve dolum kapasitesi çevrim teşvik kum, kompakt emin olmak için Chung kutusunu.

(3) önce kavite üfleme temiz ve dikkatli bir şekilde dağınık kum önce türüne boşluğuna kontrol edin.

(4) dökme sonra Vana gövdesi dökme altında site olduğunu değil dökme, kapı Kupası ve çıkış delikleri sıkı kapsayacak şekilde, içine dağınık kum önlemek için.

(5) katı sıvı erimiş demir yüzeyinde dökülen önce temiz; erimiş demir demir oksit ikincil oksidasyon cüruf eğilimini azaltmak için ilk dökme sıcaklığı artırmak için; ilk açık alanda çok sayıda ince cüruf kullanımdan sonra dökme sonra mümkün olduğunca döküm Vana; Ne zaman, dökme al (24 inç) F vücut Vana, runner tur eklemler için 610 mm için diğer parametreleri ile kombine ve ihracat filtrede bulunur ve Multi-küçük parça kucak filtre mesh çoğunluğuna slagging etkisini artırmak için monolitik formunda artırıldı sistem.

(6) hammadde karbon çelik kullanımı mümkün, sıradan gri dökme demir ya sfero döküm geri şarj etmek için; demir gibi Cr, Mn ve diğer içeriği kendi gaz demir içeriğini azaltmak için Alaşımlandırma öğelerinde azaltmak; Ve Yağmurlu günler ya da nem daha büyük sezon sonraki çekirdek meşale tekrar kum gaz miktarını azaltmak için pişmiş kavite, kum çekirdek yüzey için kullanmak en iyisidir; yüksek sıcaklık kendi sıvı egzoz kolaylaştırmak ve cüruf üretimi azaltmak için küçük Subaplar, dökme kullanımı.

(7) dökerek 1067mm (42 inç) F vücut Vana, aynı Chung, türünü ve yerde aynı yerde sabit bir karıştırıcı ihtiyacını herhangi bir enkaz olmamalıdır; izin verilmeyen başka yerlerde azaltmak için koymak için Asansör kum ve birlikte yere deformasyon önlemek için kalıp taban plakası yasaklanmıştır.

(8) 2.2n, Vana vücut dökün, çekirdek çekirdek çekirdek ayağından reçine miktarı kum koymak ve en kısa zamanda yazın. Durumunda

Yukarıdaki iyileştirme önlemleri aldıktan sonra 2413.78t Toplam üretim Vana, %1,15, %1,73, 2,88 oranında kapsamlı hurda dış atık oranı iç atık oranı. Geliştirilmiş hurda fiyat, 2,39 puanlık azalma iç atık fiyatı, 2,85 puanlık azalma dış atık oranı ile karşılaştırıldığında, kapsamlı hurda oranı azalmıştır 5,24 puanlık tarafından etkisi dikkat çekicidir.