Vana dökümler yatkındır eksiklikler nelerdir

Vana döküm döküm önde gelen ürünlerinden biridir, piyasa talebi çok büyük. Ama hammadde fiyatları, üretim nedeniyle önemli bir artış üretim maliyetleri; böylece üretim verimliliği diğer dökümler göre daha düşük ve daha yüksek hurda oranı ve diğer faktörler, Vana döküm çıktı üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu. 2005 yılında bir fabrika Vana döküm, entegre atık yaklaşık 170t, hurda oranı % 8'den fazla fazla 2.000 ton üretim. Biz bitki ile döküm kusurları atık ana nedenleri ve iyileştirmeler, onun dizi tanımlamak için veri analizi, Vana ve Vana döküm üretim başarı oranı emin olmak ve ürün kalitesini artırmak için iyi sonuçlar elde.

Yani dokuz eksiklikleri için en olası üretim süreci döküm Vana: stoma bantlı, cüruf, kapanımlar, büzülme ve gevşek, segregasyon, soğuk ayırma, dönüm cilt, döküm çatlaklar, anizotropi, makine 580 arkadaşlar ayrıntılı çoğunluğu ile olacak Bu dokuz eksiklikleri.

1, stoma bantlı: Bu metal katılaşma işlemi metal küçük delikler oluşumu içinde sol gaz kaçmak için başarısız oldu, iç duvar pürüzsüz, gaz içeren, çünkü temelde küresel ultrason yüksek yansıtma, ama aynı zamanda veya elipsoid, onun yansıması genliği etkileyen diğer bir deyişle, nokta gibi kusurları. Stoma bantlı külçe içinde bir alan defekt dövme veya haddeleme tarafından ezilmiş ve ultrasonik test ederek bulunan için avantajlıdır.

2, cüruf: eritme işlemi cüruf veya fırın fırın Refrakter malzeme sıvı metal dökülüyor, döküm döküm veya külçe vücutta, cüruf kusurları oluşumu yer aldı. Cüruf genellikle tek bir kez yoğun bir durumda mevcut değil veya farklı derinliklerde dağınık.

3, karışık: erime tepki işlem süreci (oksitler, katılaşarak vb. gibi) - metalik olmayan kapanımlar, veya metal bileşenleri bazı maddeler tamamen erimiş değil ve sol gibi yüksek yoğunluklu, metal bir kapanımlar oluşturmak için yüksek erime noktası kompozisyon - tungsten, molibden ve benzeri.

4, büzülme ve gevşek: döküm veya katılaşma, küçültmek, katılaşma sıvı metal eksikliği nedeniyle son bölümde form bir oyuk gibi kusurları olabilir cilt soğutma külçe. Büyük ve yoğun boşluklar büzülme denir ve küçük, dağınık alanlarda gevşetti denir. Bunlar genellikle ingot veya döküm merkezinin katılaşmış son bölümde bulunur. İç duvar kaba ve birçok yabancı maddeleri ve iyi gözenekleri ile çevrili. Hukuk termal genişleme ve daralma nedeniyle büzülme kaçınılmazdır ancak işleme teknolojisi ile farklı işleme yöntemleri farklı şekil, boyut ve konumlarını, döküm için genişletir veya külçe vücut kusurlu olur vardır. Gelen dövme kaldırılmazsa dövme kütük durumunda kalan büzülme (büzülme kalan, artık büzülme) külçe haline gelecektir.

5, segregasyon: döküm veya külçe ayrımı esas olarak erime veya işlem erime metal işleme başvurur, segregasyon tarafından kurulan bileşenleri düzensiz dağılımı, segregasyon bölgesinde bulunduğundan mekanik özellikleri farklı tüm metal matris mekanik performans, fark izin verilen standart aralığın ötesinde bir kusur olur.

6, soğuk ayırma: Bu benzersiz bir döküm döküm döküm süreç tasarımı ile esas olarak bir katmanlı Defektlerde, bu sıvı metal, döküm nedeniyle, sıçrama dalgalar, kesintiye uğramış, dökme veya iki (veya daha fazla) metal akışı farklı yönden karşılaşma olur ve forma bir diyafram gibi alan tipi kusurları döküm vücuttaki kalmak yarı katı film sıvı metal yüzey oluşturduğu çünkü diğer nedenleri.

7, devrilme: Bu pota çelikten külçe döküm külçe içine dökmek, yeni (sıvı türü) dökme dökme kesinti, Duraklat ve hızlı bir şekilde bir oksit film oluşturmak için soğutmalı hava sıvı metal yüzeyinin ilk dökme diğer nedenleri devam çünkü Sonraki külçe kütük dövme sonunu olabilir değil külçe içine sıvı metal kırarak oluşan kusurlar.

8, çatlaklar döküm: döküm çatlaklar olduğunu stres büzülme tarafından döküm tasarım ve döküm işlemi şekli ile aynı zamanda'nda bazı metal malzeme ile neden malzeme son gücünü aştığında esas olarak metal soğutma nedeniyle mpurities (örneğin, kükürt içeriği yüksek olduğunda, işte sıcak kırılganlık, fosfor içeriği yüksek olduğunda soğuk kırılganlık, vs.). Külçe değilse dövme dövme sonraki kütük Aksiyel karş çatlaklar da üretecek, iç çatlaklar dövme olmak için dövme olarak kalacaktır.

9, anizotropi: döküm veya katılaşma, soğutma hızı ortasına yüzeyinden soğutma külçe farklıdır, hangi da akustik özellikleri için liderliğindeki anizotropi, mekanik özellikleri gösteren bir farklı kristal yapısı oluşturacak anizotropi, diğer bir deyişle, farklı ses hızı ve ses zayıflama yüzeyine Merkezi'nden. Bu anizotropi varlığı döküm ultrasonik muayene değerlendirirken boyutunu ve konumunu defekt olumsuz yönde etkiler.